Celkom: 0,00 
Celkom: 0,00 

Školský rok je doslova za dverami a vy rozmýšľate, že zapíšete vašu ratolesť na gitarový krúžok do ZUŠky? V tom prípade by sa hodilo čo to dozvedieť o gitarách a ich správnom výbere.

Klasická vs. Akustická GitaraIMG_0312_c

Ako prvé je treba si pre všetkých ujasniť rozdiel medzi akustickou gitarou a klasickou gitarou alebo inak nazývanou aj španielkou. Akustické gitary, s ktorými sa môžete stretnúť najčastejšie, sa vyznačujú nielen väčším telom ale aj rôznymi tvarmi a variáciami tela, užším krkom a obzvlášť charakteristickým rysom akustických gitár sú kovové struny. Na druhú stranu klasická gitara má spravidla o niečo menšie telo, vyznačuje sa oblými klasickými tvarmi, širokým hmatníkom a hlavne, nylonovými strunami. Španielky sú často preferovanejšie, až by sa dalo povedať vyžadované na ZUŠkách, práve preto, že sú menej náročnejšie pre začiatočníkov, z hrubších a mäkších strún toľko nebolia prsty a širší hmatník ponúka viac priestoru pre ich rozloženie, pretože struny sú ďalej od seba, čo sa skvele hodí pre vybrnkávanie prstami. Tu treba spomenúť, že sa síce môžete stretnúť so španielkami, ktoré majú natiahnuté kovové struny, ale naozaj sa to neodporúča robiť, pretože bežná klasická gitara je stavaná pre záťaž nylonových strún a častokrát sa pri pokuse natiahnuť kovové struny utrhne kobylka či ohne krk a nástroj sa tak znehodnotí. Ak tak však chcete urobiť, odporúčame voliť mäkšie kovové struny a posúdenie odborníkom ešte pred výmenou strún.IMG_0320_c

Na veľkosti záleží

Kedže na ZUŠky sa hlási mnoho menších žiakov, ďalším dôvodom prečo sú tu preferované najmä klasické gitary je fakt, že sú narozdiel od akustík vyrábané v rôznych veľkostiach. Najmenšími a najmenej používanými sú štvrťové španielky určené pre 4-6 ročné deti s výškou 100-115 cm. O niečo väčšie sú polovičné určené pre malých gitaristov vo veku od 6-8 rokov s výškou 115-135 cm. Ďalšími sú, ako už asi tušíte, trojštvrťové gitary určené pre väčších hráčov veku 8-11 rokov a výškou 135-150 cm. A poslednou kategóriou sú celé gitary určené pre starších mládežníkov a dospelých. Čo sa týka ceny, od tých najmenších, slušné gitarky možno kúpiť od 60 eur vyššie, až po celé gitary začínajúce cca na 90-tich eurách a pohybujúce sa okolo stovky. Samozrejme pre serióznejších záujemcov a skúsenejších hráčov sa nájdu naozaj kvalitné kúsky so skvelým zvukom už za niekolko stoviek eur.

 

Šetriť či investovať?IMG_0313_c

Je taktiež dobré nenechať sa zmiasť až príliš nízkymi cenami niektorých kúskov, pretože takáto gitarka má s nástrojom len pramálo spoločné, nehovoriac o tom, že ju už nemožno predať ďalej na bazáre, ak si to vaša ratolesť rozmyslí, lebo ju jednoducho nikto nekúpi a buď vám bude na povale zapadať prachom alebo s ňou v zime prikúrite. Lepšie je trochu zainvestovať, pretože vaše dieťa dostane hodnotný nástroj a lepšie sa tak naučí vnímať zvuk a tóny gitary hneď od začiatku a ak predsalen povie, že už ho to nebaví, je oveľa väčšia šanca, že kvalitný nástroj niekto kúpi.

 

 

 


Pridaj komentár

X